Blog - najnowsze informacje
Kontakt

Stal Corten – blacha kortenowska podbija świat

 

Czy wiesz,że …

stal corten powstała w Stanach Zjednoczonych? Jest rodzajem niskostopowej stali o podwyższonej odporności na warunki atmosferyczne. Co więcej nazwa wywodzi się ze sformułowań „corrosion resistant” oraz „high tensile strength”, które w pełni oddają jej właściwości. O nich oraz o zastosowaniu stali corten przeczytacie w poniższym artykule.

Z czego się składa?

Stal corten jest stopem stali opatentowanym w 1933 roku przez firmę United States Steel. Powstała w czasach wielkiego kryzysu. Twórcy szukali rozwiązania, które zapewni produktom ze stali zachowanie swoich właściwości przez długie lata, bez konieczności częstych i kosztownych konserwacji.

Do produkcji stali kortenowskiej wykorzystano kompozycję pierwiastków m.in. fosfor, chrom, miedź oraz krzem. Stal pod wpływem czynników atmosferycznych pokrywa się cienką powłoką ochronną, która przypomina rdzę. W rzeczywistości jest to naturalna, brązowa patyna. Dzięki niej corten nie poddaje się procesowi korozji. Ponadto jest wytrzymały i odporny na duże naprężenia.

Nowoczesność pokryta rdzą

Corten podbija świat architektury. Rdzawa okładzina to dziś niezwykle modny materiał. Coraz częściej pojawia się na elewacjach nowych budynków – od reprezentacyjnych instytucji użyteczności publicznej, przez biurowce, aż po domy jednorodzinne. Świetnie nadaje się do uzyskania ciekawych efektów małej architektury. Możemy się pochwalić iż ostatnimi czasy dostaliśmy zamówienie na wykonanie napisu z wykorzystaniem stali corten. Po zrealizowaniu dołączę fotorelację do postu. Na ten moment mamy za sobą realizację zewnętrznych donic ogrodowych z wykorzystaniem blachy kortenowskiej.

Polecamy także artykuł  https://www.morizon.pl/blog/corten-nowoczesnosc-przykryta-rdza/    w którym znajdziecie najciekawsze budynki pokryte cortenem w Polsce i na świecie. 

Zaglądajcie do nas i  bądźcie na bieżąco!

 

 

Powrót

Skontaktuj się z nami!