Malowanie proszkowe co to takiego?
Zapewne jest to nurtujące pytanie wśród osób rozpoczynających pracę z farbami do malowań proszkowych. Tak więc w skrócie malowanie proszkowe to proces, w którym suche dobrze zmielone cząstki pigmentu i żywicy są elektrostatycznie ładowane i napylane na uziemione przedmioty. Napylony proszek przylega do powierzchni przedmiotu. Dzieje się to do czasu, gdy zostaje stopiony w jednorodną powłokę w piecu w wyniku działania podwyższonej temperatury. O tym będziecie mogli przeczytać już za chwilę. Wracając do tematu malując proszkowo chronimy powierzchnię metalu przed:
- chemikaliami,
- korozją,
- zadrapaniami,
- czy samym procesem ścierania się.
Proces malowania proszkowego można podzielić na kilka etapów. Tylko odpowiednia staranność wykonania na każdym z nich
gwarantuje satysfakcjonujący efekt.
- Pierwszy etap – przygotowanie do malowania. Właściwe przygotowanie elementów planowanych do pokrywania. Należy zapewnić, by malowane powierzchnie były wolne od zanieczyszczeń. Przede wszystkim od tłuszczu, pyłu, olejów czy rdzy. Zapewnia to odpowiednią przyczepność i eliminuje powstawanie odprysków nierówności na gotowej powierzchni końcowego produktu.
- Kolejny etap – nałożenie farby. Oczywiście na przygotowaną wcześniej powierzchnię. Farba mająca postać proszku nakładana jest metodą napylania. Występują w dwóch postaciach elektrostatycznym lub elektrokinetycznym. Element metalowy zostaje uziemiony, a naładowany elektrostatycznie proszek błyskawicznie przyczepia się do jego powierzchni.
- Ostatni etap procesu – utwardzenie farby. W tym celu lakierowany metalowy element pokryty proszkiem umieszcza się w piecu lakierniczym. Temperatura w piecu sięga 220 stopni Celsjusza. Podsumowując powłoka ulega stopieniu i utwardzeniu. Sam etap utwardzania trwa zwykle około 20 minut. Temperatura i czas utwardzania zależna jest od rodzaju proszku.
Jesteśmy producentem dlatego malowanie gotowych stalowych produktów, na wybrany przez Ciebie kolor z palety RAL nie stanowi żadnej przeszkody.
następny artykułPowrót