Niezbędną rzeczą do rozpoczęcia prac spawalniczych jest odpowiednie wyposażenie,wykwalifikowana osoba oraz niewątpliwie przestrzeganie zasad BHP. Bezpieczeństwo i higiena pracy – określa zbiór zasad dotyczących bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy oraz jest to osobna dziedzina wiedzy zajmująca się kształtowaniem właściwych warunków pracy.
Akcesoria ochronne to szeroka grupa urządzeń jak i narzędzi.
Głównym zadaniem jest wspomaganie prac podczas całego procesu spawania. Akcesoria ochronne to między innymi:
- specjalne przyłbice chroniące oczy i twarz spawacza,
- fartuchy spawalnicze,
- reduktory tlenu, acetylenu oraz LPG.
Przyłbice spawalnicze główną ich rolą jest eliminowanie zanieczyszczeń, które powstają podczas spawania.Podczas pracy dostarczane jest przefiltrowane i czyste powietrze. Wyróżniamy przyłbice pasywne oraz aktywne.
Przyłbice automatyczne są bardziej skomplikowane. Automatyka sterowana jest za pomocą czujników optycznych i elektromagnetycznych. Następnie zapala się łuk spawalniczy i aktywowane zostają czujniki. W kolejnym etapie przesyłają obraz do ciekłokrystalicznego ekranu przyłbicy. On z kolei ustawia się w odpowiednim położeniu w zależności od natężenia łuku. Po ukończeniu procesu spawalniczego lub zmniejszeniu się intensywności łuku czujniki znajdujące się w przyłbicy rozjaśniają obraz widoczny przez ekran.
Przyłbice pasywne w nich spawacz sam wybiera i montuje filtr ochronny. Przyłbica pasywna zawiera barwione szkło o odpowiednio dobranym, stałym stopniu przyciemnienia, co może powodować subiektywne wrażenie ciemności po wygaszeniu łuku spawalniczego. Wbrew pozorom jest to całkiem tanie rozwiązanie.
Niezbędną ochronę zapewnia specjalny fartuch, wykonany najczęściej z grubej, odpornej na odpryski i wysoką temperaturę skóry cielęcej. Koniecznym zabezpieczeniem są grube rękawice. Dzięki ich zastosowaniu unikniemy ryzyka oparzenia dłoni. Nie krępują ruchów, a wykonany spaw jest równie estetyczny.